Včeraj je potekal najdaljši popolni Lunin mrk v tem stoletju. Popolna faza mrka je trajala kar eno uro in 43 minut, kar je le 4 minute manj kot je teoretično možno. Do Luninega mrka sicer preide, ker Luna zaide v Zemljino senco. Do tega pojava bi lahko prišlo vsak mesec. Vendar ker pa je Lunina orbita nagnjena se v večini primerov zgodi, da Luna Zemljino senco zgreši. Tokrat pa je Luna Zemljino senco prečila skorajda točno po ekliptiki, zaradi česar je prišlo do še posebno dolgega mrka.
- Vse zgornje slike so bile posnete z mobilnima telefonoma Huawei P8 in P20 skozi okular mojega teleskopa.
Zaradi posebne narave in redkosti dogodka sem v domači vasi Ljubno priredil manjše javno opazovanje, ki se ga je udeležilo približno 20 ljudi. Vsekakor je bilo v družbi veliko bolj zanimivo opazovati. Poleg Lune smo opazovali tudi planete Mars, Jupiter in Saturn. Zanimiv je bil predvsem Mars, ki je trenutno najbližje Zemlji vse od leta 2003.
- Naslednji popolni Lunin mrk bo v naših krajih viden 21. januarja 2019
Prebral opis in pogledal fotografije.Rad spremljam vaśe prispevke in ni odveč,če jih objavite.Pohvalno se mi zdi da na tak naćin popularizirate dogajanje na nebu.Śe posebej se mi zdi pohvalno,da k temu privabite tudi druge ljudi,ki pri tem zvedo marsikaj kar jim je morda neznano.Le tako naprej in lep pozdrav,če boste to prebrali!
V sob., 28. jul. 2018 01:07 je oseba Bojan Ambrožič napisala:
> Bojan Ambrožič posted: “Včeraj je potekal najdaljši popolni Lunin mrk v > tem stoletju. Popolna faza mrka je trajala kar eno uro in 43 minut, kar je > le 4 minute manj kot je teoretično možno. Do Luninega mrka sicer preide, > ker Luna zaide v Zemljino senco. Do tega pojava bi lahko p” >
Všeč mi jeVšeč mi je