Na podlagi terenskih izkušenj iz prvega dne iskanja meteoritov, je prišlo do odločitve po kakšnem sistemu bo potekalo sobotno iskanje meteoritov. Da ne bi prišlo do kakšnih zapletov prosimo, da si preberete kratka navodila.
1) Vsi udeleženci se zberemo v soboto, 7. 3. 2020 ob 9:00 pred OŠ Toneta Pavčka Mirna Peč, kjer bo potekal krajši sestanek preden se lotimo iskanja. Lokacija zbornega mesta je tu: https://goo.gl/maps/D5sUv88HQVwcDqMf7
2) Udeležence se bo razdelilo v čim večje število skupin: najbolje da le te štejejo po 2-5 članov. Vsaka skupina si izbere svojega vodjo. Vodje skupine bomo nato prosili, da nam zaupajo svoje kontaktne podatke (e-mail, telefonsko številko).

3) Vsaki skupini se bo za tem dodelilo en kvadrant (npr. z oznako B4), ki predstavlja območje iskanja (glej sliko). Naloga skupine je, da preišče dodeljen kvadrant. Od organizatorjev bo vsaka skupina dobila zemljevid, kjer bo označen dodeljen kvadrant. Vseeno je zaželena uporaba GPS sprejemnikov ali mobilnih aplikacij. Lokacije kvadrantov si lahko prehodno že sami prenesete iz spletne strani Jima Goodalla (prej si na mobilni telefon namestite aplikacijo Google Earth): https://www.strewnify.com/wp-content/uploads/2020/02/Search-Grid.kmz in https://www.strewnify.com/wp-content/uploads/2020/02/Novo-Mesto-Search-Grid.pdf

4) V kolikor skupina preišče dodeljen kvadrant, lahko (če želi) nadaljuje z iskanjem na sosednjem kvadrantu. Vsaka skupina lahko preišče poljubno število kvadrantov in ostane na terenu poljubno dolgo časa. Svetujemo, da se preišče manj kvadrantov in te bolj natančno. To ni tekma kdo več preišče. Vsak kvadrant meri 500 krat 500 m.
5) Meteoriti so lahko kjerkoli, ne nujno čisto na tleh. Npr. na poseljenih območjih je mogoče, da so meteoriti tudi na ravnih strehah industrijskih objektov.
6) Od vodje skupine se do večera pričakuje, da na e-mail (ambrozicbojan@hotmail.com) javijo katere kvadrante je skupina uspela preiskati ter pošljejo slike morebitnih najdb meteoritov. Če je to možno pošljete tudi GPS sled, kje ste hodili. Na ta način bomo dobili podatek, katera območja so bili že preiskana in bomo lahko lažje načrtovali naslednje iskalne akcije.
7) Iskanje poteka na lastno odgovornost. Marsikje je teren gozdnat. Zato ne pozabite na pohodno opremo in obutev. Med iskanjem spoštuje zasebno lastnino lastnikov zemljišč.
8) Iskalna akcija bo uspela samo, če se bo zares zbralo dovolj veliko število udeležencev. Zato vas vse lepo vabimo, da se nam pridružite.

Še nekaj dodatnih pojasnil:
- Skupine se bo razporedilo po celotnem območju, kjer obstaja verjetnost padcev meteoritov. Namen takšnega razpršenega načina iskanja je, da se preišče, čim več možnih lokacij padcev meteoritov. Kajti trenutno ne iščemo igle v kopici sena, ampak moram najprej še poiskati kopico.
- Organizacija dogodka poteka v sodelovanju s slovensko astronomsko revijo Spiko in projektom Znanost na cesti. Akcijo podpira Prirodoslovni muzej Slovenije. Na akcijo se lahko prijavite na tej povezavi: https://www.facebook.com/events/1305888432929419/
- Svetujem, da si pred iskanjem preberete navodila kako prepoznati meteorite: https://bojanambrozic.com/znanost-2/ali-sem-nasel-meteorit/
- Katere kamnine / stvari se najpogosteje zamenjuje za meteorite: https://bojanambrozic.com/2019/05/16/lazni-meteoriti/
- Detektorji kovin zaznajo veliko večino vrst meteoritov – zato so dobrodošli na iskalni akciji.
- Meteoriti so last države: https://zrsvn-varstvonarave.si/meteoriti-izjemni-in-redki-minerali-iz-osoncja-ki-si-zasluzijo-posebno-varstvo-2/
- Ker je območju iskanja meteorita pretežno kraško, Jamarski klub Novo mesto prosi udeležence, da si ob morebitni najdbi jam na terenu zapišejo njihove koorditnate (obstaja možnost, da se naleti na še neznane jame).
Slika na naslovnici je meteorit Marilia – tipičen predstavnik vrste meteoritov hondritov – katere predstavnika najverjetneje pričakujemo, da ga bomo našli (foto: Wikipedia).
A je mogoče vnaprej “rezervirat” kakšen kvadrant ipd? Sprašujem recimo za primer, če bi se uporabilo pri iskanju tudi dron, pri čemer je pa potrebno prej prijavit let (in preverit, ali je sploh dovoljen let na območju ipd), pri čemer moraš podate tudi točno lokacijo leta ipd? koliko merijo kvadranti?
Všeč mi jeVšeč mi je
Za take primere se lahko dogovorimo. Ni problema. Za dron predlagam kvadrant, kjer je veliko travnikov: npr J7. Vsak kvadrant meri 500 krat 500 m.
Všeč mi jeVšeč mi je
Dron bi bil sicer najbolj koristen, da bi z njim pregledali ravne strehe večjih objektov v Novem mestu in okolici. Edini kamni, ki bodo na strehah, bodo meteoriti. Za to lahko dobite dovoljenje?
Všeč mi jeVšeč mi je
Za soboto moram najprej sploh preverit, kolikor bom lahko zraven zaradi časa (tudi vreme je bolj tako). Glede Novega mesta pa je tako, da so pravila glede letanja nad objekti kr precej stroga (sploh v strnjenih mestnih središčih ipd), bi treba malo bolj konkretno preverit vse skupaj, oz po potrebi dobiti kakšno izredno dovoljenje s strani agencije za to ipd. Bom malo preveril, pa javim.
Všeč mi jeVšeč mi je
Spoštovani, kapo dol za organizacijo iskalne akcije! Če bi uspela, bi se vam pridružila, ampak tokrat žal ne bo mogoče. Zanima pa me, kako resno se vam zdi to drugo iskalno območje: https://siol.net/novice/slovenija/na-to-obmocje-v-sloveniji-naj-bi-padel-meteorit-zemljevid-520024 Ali menite, da bi se meteorit lahko nahajal tudi kje drugje ali so vaši podatki najbolj točni? Želim vam veliko sreče pri iskanju in upam, da nas boste obvestili o najdbi oz. najdbah!
Všeč mi jeVšeč mi je
Hvala.
Všeč mi jeVšeč mi je
Živjo, ali boste organiziriali še kakšen dan iskanja? Zelo si želim biti del tega.
Všeč mi jeVšeč mi je
Zagotovo bomo.
Všeč mi jeVšeč mi je