Sedaj smo v obdobju, ko se veliko gibljemo v naravi. Žal pa v gozdovih pod nadmorsko višino 1000 m na nas nenehno preži nevarnost – klopi. Klopi niso samo zelo nadležni zajedavci, ampak so tudi prenašalci številnih nevarnih bolezni, najpogostejši pri nas sta lymska borelioza in klopni menigoencefalitis. Ker sem meningitis nekoč že prebolel, se dobro zavedam kako zelo huda bolezen je to. Edina zaščita pred to virusno boleznijo centralnega živčevja je pravočasno cepljenje. Zaščite pred boreliozo pa zaenkrat žal še ni. Zato je pomembno, da uporabljamo repetente, ki odganjajo klope. Ko pridem s ture, pa je pomembno, da se takoj pregledamo in klope s kože čim prej odstranimo. Za meningitisom po podatkih NIJZ zboli letno v Sloveniji okoli 300 ljudi, za boreliozo pa okoli 5000 ljudi. S tem Slovenija sodi med največja žarišča za to bolezen v Evropi.
Klop, ki ga lahko vidite na spodnjih slikah, me je ugriznil v gozdu v okolici Mirne Peči, kjer sem pred kratkim iskal fragmente meteorita Novo Mesto. Na slikah, ki sem jih posnel z vrstičnim elektronskim mikroskopom se lepo vidi klopovo pravo obliko, ki najbolj spominja na prikazen iz vesolja: v obliki žage oblikovana klopova usta s katerimi se klop zarije v žrtev, noge z bodicami ter “kavlji” s katerimi se klop oprime stvari. Slike posnete z vrstičnim elektronskim mikroskopom nimajo pravih barv – zato so barve “umetne”.
Klop pod stereolupo pri 50 x povečavi Klop posnet z vrstičnim elektronskim miikroskopom Klopova usta s katerimi se zarije v žrtev Konica rilca Površina klopovega “rilca” Sprednji del klopa Bodica na trupu klopa Noga klopa Noga klopa
Vse slike sem posnel v laboratoriju Centra odličnosti nanoznanosti in nanotehonologije.
Priporočam tudi ogled filmčka o življenjskem ciklu klopa: https://youtu.be/wq1nHjIc1B4
One comment